צילום פורטרט בשקיעה עם המבזק המובנה במצלמה

צלמים רבים פונים אלינו ושואלים לגבי עבודה עם המבזק המובנה של המצלמה. ברוב מצלמות הDSLR למעט המקצועיות ישנו מבזק כזה. רוב הזמן אנחנו לא זקוקים לו ויש לנו מספיק כלי עבודה בכדי להתמודד עם תאורה מכל סוג. אבל מה קורה אם זה כל מה שיש? אם יש שקיעה מדהימה ואחלה מודלית ואנחנו רוצים לעשות לה פורטרט טוב? יצאנו לבדוק בעמינו מה אפשר לייצר עם המבזק הקטן הזה.

המודלית ירדן שירן נרתמה למשימה ואנחנו יצאנו לצלם בשקיעה בנמל תל אביב כשברשותינו מצלמה בלבד והמבזק המובנה שלה.

כמו בכל סט התחלנו מלסדר את נתוני החשיפה לגבי הרקע. לאחר סט צילום שבאופן מפתיע היה לא רע בכלל ואף יצאו ממנו תמונות ברמה גבוהה הגענו לכמה מסקנות לגבי העבודה עם המבזק המובנה.

חסרונות:

 1. לאחר כמה צילומים המבזק מתעייף ומפסיק לעבוד. הפתרון הוא לסגור אותו ולחכות כמה שניות ואפשר להמשיך לעבוד.

 2. אי אפשר להאיר עם המבזק הקטן מעבר לעדשות ארוכות כלומר: מכיוון שהמבזק ממש צמוד למצלמה ונמצא כמעט בגובה של העדשה עם עדשה ארוכה מידי האור יפגע בעדשה ותיווצר הצללה בחלק התחתון של התמונה. בכדי להימנע מזה עבדנו עם עדשות רחבות וקצרות יחסית.

 3. בעבודה עם המבזק המובנה, שוב, בגלל הקירבה שלו לעדשה האור חוזר כמעט בקיו ישר אל החיישן מה שיכול לגרום לתופעת עיניים אדומות. הפתרון הוא לשנות במעט את זוית המצלמה או לחלופין לבקש מהמודלית לשנות את זוית הפנים.

 4. אין מקום ליצירתיות. המבזק נמצא במקום קבוע על המצלמה ואי אפשר להזיז אותו. הוא יורה את האור בצורה ישרה ושטוחה לכיווון המודלית. אי אפשר לשלוט בעצמות שלו ולכן נמנעת מאיתנו היכולת להחליט כמה דראמה תהיה בתמונה.

לסיכום: יש למבזק המובנה לא מעט חסרונות שאפשר עם קצת יצירתיות והבנה להתגבר עליהם. המבזק הזה הוא בטל לא הבחירה הראשונה שלנו בתאורה לסט אבל, אם אין ברירה וזה כל מה שיש בהחלט אפשר לצלם איתו תמונות לא רעות בכלל במסגרת המגבלות. אז לכל השואלים מה אפשר לעשות עם מהבזק המצלמה, אפשר גם אפשר והנה התמונות שצילמנו כהוכחה. עוד משימה הושלמה וגם סט הצילום המאתגר הזה נשאר מאחורינו.

 • Instagram Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Facebook Basic Square
קטגוריות
פוסטים אחרונים
 • Instagram Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Facebook Basic Square

@ Raphael Ben Dor 2016